ליווי עסקאות נדל"ן

עסקאות נדל"ן הינן מורכבות מאוד, יש לערוך אותן בזהירות ולהכין הסכמים מתאימים עבורן.  בעסקאות אלו עוברים כספים רבים מצד לצד, ובנוסף, משולמים כספים עבור מיסים, אגרות, דמי השבחה, עמלות, שכר טרחה ועוד. אנשים רבים עובדים שנים רבות כדי לממן רכישת דירה עבורם ועבור משפחתם, ובמקרים רבים, הם לוקחים הלוואות ומשכנתאות להשלמת הרכישה. בגלל כל האלמנטים הללו ואחרים נוספים,  יש צורך בליווי של עורך דין המתמחה בעסקאות נדל"ן.
 
החוק עצמו מחייב הכנת הסכם באמצעות עורך דין והוא פועל, בין היתר, על פי חוק המקרקעין. הטיפול שלו כולל, בדיקת הנכסים לפני  הרכישה, הכנת הסכם, רישום הבעלויות החדשות ייעוץ בנושא מיסוי, הכנת טפסים לתשלומי מיסים ועוד כהנה וכהנה טיפולים נדרשים והכרחיים.
 

בדיקת נכס נדל"ן לפני רכישה

לפני כל עסקת רכישת נכס, בין אם מדובר במבנה פרטי או מסחרי, מגרש, שטח חקלאי וכיוצא בזה צריך לבדוק את הרישום עליו. מומלץ לרוכש עצמו לבדוק את  הנושא הזה טרם התחלת המשא ומתן, אבל עורך הדין חייב לעשות זאת בעצמו. כל נכס נרשם בטאבו, במנהל או בחברה המשכנת. הטופס הנבדק הוא מעין תעודת הזהות שלו ובו נרשמים גודל השטח, מיקום, בעלים, וכן פרטים נוספים על משכונים קיימים, הערות אזהרה לטובת אנשים אחרים וכדומה. בדיקות נוספות יש לערוך במחלקת ההנדסה של הרשות המקומית  כדי לבדוק אם אין חריגות בניה, צווי הריסה וכדומה.

במידה והנכס נקי מכל בעיה אזי סלולה הדרך לביצוע העסקה. בכל מצב בעייתי ימליץ עורך הדין להשהות את העסקה או לא לגשת אליה. הסיבה לכל זאת היא הסתבכות עתידית שעלולה לגרום לנזקים כספיים ואחרים לרוכש. ניתן לקבל ייעוץ מקדים מעורך הדין לגבי המיסים שיש לשלם בגין הרכישה. קיימים  מס שבח שמוטל על המוכר ומס רכישה שמשולם על ידי הרוכש. המיסים נקבעים על פי פרמטרים שונים, ובמקרים רבים, יש פטורים, הקלות וכדומה. רצוי לקבל תמונה מלאה לפני הרכישה.
 

הכנת הסכם רכישה

הכנת ההסכם הוא המשימה העיקרית שעושה עורך הדין אשר מתמחה בתחום של ליווי עסקאות נדל"ן. לרוב, כל צד לוקח עורך דין המייצג אותו אבל ניתן לקחת עורך דין אחד שייצג את שני  הצדדים והוא יעשה עבודתו נאמנה מול שניהם.

ההסכם כולל סעיפים שונים שנועדו לכסות את כל ההסכמות בין הצדדים, את  התחייבויותיהם ההדדיות, ההתחייבות כלפי הרשויות ועוד. בעסקאות רבות קיימים הסדרי תשלומים ויש צורך לרשום הערות אזהרה בטאבו לטובת הרוכשים כבר לאחר החתימה והעברת התשלום הראשון. לאחר סיום כל התשלומים והסדרת כל החובות לרשות המקומית, לחברת החשמל ולגורמים נוספים יבצע עורך הדין את העברת הנכס על שם הקונה. עורך הדין יקפיד לאורך כל  התהליך על ביצוע שוטף ומסודר של כל הנושאים הקשורים בעסקת המכירה.

עורך דין מטפל בעסקאות נדל"ן מסובכות ובין היתר, בפרויקטים של פינוי בינוי, תמ"א 38, הפשרת קרקעות ועוד. מומלץ לשכור שירותי עורך דין מנוסה ובעל מוניטין בתחום.