עורך דין פשיטת רגל

טופס יצירת קשר
 This Is CAPTCHA Image
ההכרזה על פשיטת רגל מוכרת למרבית האנשים מתחום החברות והעסקים, אלא שלמעשה כל אחד, עסק, חברה, תאגיד ואפילו אדם פרטי, יכול להכריז על פשיטת רגל ולזכות לאישור בית המשפט להליך, וזאת בתנאי והוא עומד בפרמטרים הנדרשים בחוק להגדרה.

למעשה ההכרזה על פשיטת רגל היא הכרזה על חוסר יכולת לעמוד במחויבויות כלכליות ובקשה מבית המשפט להפטר- מסמך סופי הניתן בסופו של תהליך הפוטר את החייב מכל מחויבות כלפי נושיו. למרות שהאפשרות פתוחה בפני כל אדם וארגון, נתייחס לעיקר ולכלל הנוגע לפשיטת רגל ומטופל על ידי עורך דין פשיטת רגל, שהוא המומחה המקצועי בתחום: פשיטת רגל לעסק רשום או חברה בע"מ.
 

הליך פשיטת הרגל

לפני הכל חשוב לדעת כי פשיטת רגל היא הליך חוקי אשר אולם מעיד על כישלון הפעילות העסקית, אולם עשוי להביא לשקט נפשי והקלה לבעלי העסק, הנרדפים על ידי נושים, פקידי הוצאה לפועל וכו'.

כאשר בעל העסק/החברה משוכנע כי אין ביכולתו לעמוד במחויבות שלו כלפי ספקים, לקוחות או עובדים וכי אין מדובר במצב זמני, עליו לפנות לבית המשפט המחוזי בבקשה להכריז עליו כפושט רגל רשמי ולמנות עבורו כונס נכסים שיהווה את הזרוע הביצועית לפירוק החברה ולמיצוי משאביה וחלוקתם בין הנושים. חשוב לדעת כי במידה ועסק כזה אינו פורע את חובותיו לאורך זמן זכאים גם הנושים לפנות לבית המשפט בבקשה להכריז עליו כפושט רגל, במטרה לקבל ולו נתח מכספם באמצעות תהליך הפירוק.

בכל אחד מן המקרים הללו נכון לבצע את ההליך בליווי של עורך דין פשיטת רגל מומחה בתחום האזרחי-מסחרי, בדיני חברות ובתחום פשיטת הרגל. יציאה לתהליך ללא ליווי מקצועי ומיומן עשויה להביא לביצוע טעויות ששכרן גבוה.

במקרים בהם החייב מחזיק בחובות למספר נושים אשר העמידו כנגדו תביעות לתשלום במשרדי הוצאה לפועל, יש לפנות ללשכת הוצאה לפועל בבקשה לאיחוד התיקים. אישור בקשה זו בשילוב עם אישור בית המשפט המחוזי לפתיחת תהליך פשיטת רגל למעשה מעניק לחייב הגנה מפני הנושים ומערכות האכיפה והגביה, מאחד את כלל חובותיו לכדי חוב יחיד ומטיל את האחריות על בית המשפט באמצעות כונס הנכסים, לפדות את נכסי החברה/ העסק ולחלק את הרווחים כראות עיניו בין הנושים, על פי סדר עדיפויות המובנה בחוק.

קבלת הפטר מפני חובות וסגירת חברה/עסק בתהליך של פשיטת רגל דורשת תום לב, שקיפות ואמינות מצד המכריז, שלמעשה מציג בפני בית המשפט את יכולותיו הכלכליות כפי שהן, ללא כחל ושרק. ישנן הגנות בחוק על דירת מגורים משפחתית וצרכים בסיסיים למשפחת החייב, וחשוב לזכות בליווי מקצועי מתאים על מנת לאמוד את החוב בהגינות ולמצות את יכולות החייב. מיצוי יכולות אלו חייב להתבצע במסגרת החוק תוך מתן אפשרות לקיום בכבוד ללא יצירת שבר וחורבן כלכלי על איש עסקים שכשל.