עבירות סמים

טופס יצירת קשר
 This Is CAPTCHA Image
עבירות סמים הן בין העבירות החמורות בחוק הישראלי, אשר שם לו כמטרה למגר את נגע הסמים לסוגיהם באמצעות אכיפה מוגברת וענישה מחמירה.

המואשמים בעבירות סמים לעתים טועים לחשוב כי מדובר בעבירה של מה בכך אשר לא נגרם נזק לאיש בגינה ומצפים לראיה דומה מצד רשויות החוק, אלא שבפועל הם נתקלים במערכת משפט קפדנית ומחמירה אשר רואה את התמונה הכוללת ולא את האזרח הבודד ומעניקים התייחסות בהתאם. עבירות סמים שייכות לתחום המשפט הפלילי ומואשמים בעבירות אלו זקוקים לעורך דין פלילי המתמחה בליווי וייצוג נאשמים בתחום זה, על מנת להבטיח טיפול מקצועי ללא רבב בנושא והקלה מהותית בתוצאות ההליך המשפטי.

הפרמטרים המרכזיים בקביעת כתב האישום:

ההתייחסות לעבירות סמים אינה אחידה ומביאה בחשבון מספר פרמטרים הן בקביעת כתב האישום והן בקבלת ההחלטה על הרשעה או זיכוי לצד קביעת גזר הדין -

א. כמות הסמים: כמות הסמים שנתפסה בכליו של הנאשם מהותית לקביעת האישום, כאשר כמות קטנה תוכל לזכות בהתייחסות של "שימוש עצמי", אישום קל משמעותית מאישום בסחר בסמים, המיועד למי שנתפס עם כמות סם גדולה ו/או נתפס סוחר בסמים בשעת מעשה.

ב. סוג הסמים: ככלל השימוש בסמים במדינת ישראל אסור ומוגדר כמסוכן (למעט התוויה רפואית מורשית) בעבור כל סוגי הסמים. יחד עם זאת המחוקק מכיר ומפריד בין "סמים קלים" ל "סמים קשים" וגורר ענישה או הקלה בהתאם.

ג. עבר פלילי: בדומה לעבירות רבות על החוק, עבר נקי מאישומים פליליים עשוי להעניק לנאשם נקודות זכות ולהביא להקלה הן באישומים והן בענישה.

ד. נתונים אישיים: גיל, מצב משפחתי, מצב תעסוקתי, שירות צבאי, תרומה לקהילה ופרמטרים אישיים נוספים עשויים לסייע לשכנע כל מסגרת שיפוטית להעניק הזדמנות לחזרה לדרך הישר ולהכיר במעידה במטרה לאפשר לנאשם להוסיף ולקיים חיי שגרה כאזרח מועיל לחברה ואיש משפחה.
 
חשוב לדעת כי הצורך בליווי מקצועי וייעוץ של עורך דין המומחה בעניין עבירות סמים הוא חשוב כבר בשלב הראשוני דהיינו מעצר והבאה לחקירה. בשל המורכבויות בחוק וריבוי סעיפי האישום האפשריים מומלץ שלא לשתף פעולה עם חקירה משטרתית ללא ייעוץ וליווי של עורך דין, שכן זה יוכל להנחות ולהוביל כבר בשלב זה לסגירת התיק או לפחות להקלה בכתב האישום והכוונה לאישומים קלים יותר.

כאשר מדובר בבני נוער החשיבות היא אף גדולה יותר שכן טיפול נכון בתיק מתחילתו יכול להוביל למחיקה מוחלטת של הסיטואציה והותרת עבר נקי מכתמים, שבעתיד הרחוק יותר עשויים להיות משפיעים ומגבילים. עבירות סמים הן עבירות קשות מחד גיסא ומורכבות לטיפול מאידך גיסא ואין להקל בהן ראש עד לכדי ייצוג עצמי או הסתפקות בייעוץ מטעם הסנגוריה הציבורית, וחשוב לפנות לעורך דין מומחה הן בליווי וייעוץ והן בייצוג בפועל בבתי משפט, על מנת לזכות לטיפול המקצועי הטוב ביותר ולא לסכן את החופש האישי, המוניטין והעתיד.