קבוצות האוכלוסייה בארץ הזכאים להנחה בארנונה

טופס יצירת קשר
 This Is CAPTCHA Image
 
אם ניקח את החשבונות החודשיים שלנו ונבחן אותן בדקדקנות, נגלה שתשלום ארנונה מהווה חלק בולט מההוצאות החודשיות שלנו. לא בכוונה זה כוונה, לפחות לא מצדנו, אך זה מה שהרשויות המקומיות דורשות. במקרים רבים תשלום ארנונה מהווה 10 אחוז מתשלום שכירות חודשית או תשלום חודשי של משכנתא. ברוב המקרים זה אפילו יותר.

אך לצד זה יש לומר, שישנן קבוצות באוכלוסייה, וייתכן שגם אנחנו חלק מהן, אשר זכאיות להנחה בארנונה. בשביל לדעת את זה, צריך לבדוק היטב מי זכאי והאם אנחנו יכולים להשתלב בצורה מסוימת באחת הקבוצות על מנת שנוכל להפחית את עלות הארנונה החודשית שלנו. יש לציין שלשם כך אנחנו צריכים לעשות בדיקה מקדימה באינטרנט ובמקרה הצורך לפנות אל עורך דין המתמחה בדיני ארנונה, אגרות והיטלים ולבקש ממנו לתבוע עבורנו את ההנחה.

אילו קבוצות באוכלוסייה זכאיות להנחה בארנונה?

תחילה נסביר שכל רשות מקומית קובעת לעצמה את גובה הארנונה (בהתאם להנחיות משרד הפנים בנושא), היא גם זו שמבצעת את הגבייה, אך היא גם שיכולה לקבוע מתן הנחה לקבוצות שונות באוכלוסייה, וכן יש לה את הסמכות למחוק חובות ארנונה ישנים או הסכים לפריסת תשלומים רחבה.

הקבוצות אשר זכאיות להנחה בארנונה הן:

אזרחים ותיקים – מדובר על הנחה של שלושים אחוז על שטח דירה של עד 100 מ"ר, בהנחה וההכנסה החודשית אינה עולה על שכר הממוצע במשק. יש לציין שאם בדירה גרים שני אזרחים ותיקים, ההנחה תינתן רק עם הכנסתם המשותפת לא עולה על מאה וחמישים אחוז מהשכר הממותע.

נכי מלחמה בנאצים וניצולי שואה - הקבוצה הזאת זכאית להנחות שונות בארנונה, בהתאם לשטח הדירה, למשל הם זכאים להנחה של 66 אחוז משטח דירה של עד 70 מ"ר. נכי גמלת סיעוד יקבלו הנחה של 70 אחוז בתשלום הארנונה. נפגעי פעולות איבה, נכי צה"ל ומשפחות שכולות זכאיות להנחה של 66 אחוז לשטח דירה עד 70 אחוז, כמו כן עיוורים בעלי תעודת עיוור זכאים ל-90 אחוז הנחה בארנונה.

יש להדגיש שתי נקודות מהותיות, הראשונה, לא פעם ההנחה משתנה לפי כמות האנשים בנכס. למשל, ניצולי שואה זכאים להנחה של 90 אחוז אם מתגוררים בנכס 4 אנשים. הנקודה השנייה אשר חשוב לדעת היא, אם מדובר במצב בו אזרח זכאי לשתי הנחות, הוא יקבל רק את הגבוהה שביניהן. אם יש לו יותר מנכס אחד, הוא יקבל הנחה רק על אחד מהם.

על מנת לקבל את ההנחות הנ"ל, יש לבצע תיאום מראש מול הרשות המקומית, ראשית יש לברר שאכן קיימת זכאות להנחה ולאחר מכן יש להוציא אותה לפועל. רצוי לבדוק בעזרת עורך דין, האם ניתן לקבל הנחות רטרואקטיביות במידה ועד כה בוצע תשלום מלא ללא מימוש ההנחות השונות.

>> עוד מידע בנושא תוכלו למצוא באתר משרד עו"ד רונן צרפתי בכתובת: http://www.tsarfatylaw.co.il/