איך לצאת מהצבא? כל מה שצריך לדעת

טופס יצירת קשר
 This Is CAPTCHA Image
חוק שירות ביטחון המסדיר את השירות בצה"ל, כולל בתוכו הוראות חוק המתייחסות למתן פטור ו/או אי גיוס. הוראות חוק אלו מופיעות גם בפקודת מטכ"ל שעניינה: שחרור ופיטור חיילים משירות סדיר, שמטרתה לקבוע את תהליכי השחרור ו/או הפיטור של חיילים וחיילות מהשירות הסדיר.

אם גם אתם עוסקים בשאלה המופיעה בכותרת: איך לצאת מהצבא, חשוב שתדעו שישנן מספר דרכים לקבלת פטור משירות צבאי, ובהן נעסוק בשורות הבאות.
 

פטור מטעמי הכרה דתית

פטור משירות צבאי מטעמי הכרה דתית הינו פטור ייחודי המוענק אך ורק לנשים יהודיות המהירות על קיום אורח חיים דתי אשר אינו מאפשר להן לשרת בצבא. פטור זה שונה באופיו מדחיית השירות המוענקת לבני ישיבות שתורתם אומנותם, ולכן הוא מוענק גם במקרים בהם חיילת מסוימת החלה את שירותה הצבאי ובמהלכו היא חזרה בתשובה. פטור ייחודי נוסף המיועדים לנשים בלבד הינו פטור מטעמי נישואין, היריון או הורות.
 

פטור מטעמי בריאות 

פטור מטעמי בריאות הידוע בכינויו: פרופיל 21, ניתן למועמד לשירות ביטחון (מלש"ב) על רקע בעיות בריאותיות נפשיות או  בריאותיות גופניות העלולות לפגוע בתפקודו במהלך השירות הצבאי.

הליך קבלת פטור זה מתחיל בפניית המועמד לשירות לרופא צבאי או קב"ן (קצין בריאות הנפש), נמשך בסבב בדיקות ומסתיים בוועדה רפואית הנערכת למועמד לשירות ביטחון. ועדה זו קובעת  סופית את הפרופיל הרפואי של החייל ומחליטה האם לפטור את החייל  משירות צבאי. במקרים מסויימים, קשה מאוד להשיג את הפטור ללא ייצוג עורך דין לענייני צבא.
 

פטור המוענק לבני מהגרים 

פטור עקב הגירה לחו"ל מוענק בתנאים מסוימים לאזרחים ישראליים אשר היגרו ביחד עם הוריהם (או לפחות אחד מהם) לחו"ל, וזאת בטרם הגיעם לגיל 16. כמו כן, הפטור ניתן לבני מהגרים אשר נולדו בחו"ל. הפטור מוענק לאחר הסדרת מעמד "בן מהגרים" במועד הנדרש.
 

פטור מטעמי מצפון

פטור מטעמי מצפון מוענק למועמדים לשירות צבאי המגדירים את עצמם כפציפיסטים או כבעלי השקפות המונעות מהם שימוש בנשק או ציות לפקודות הצבא.
פטור זה מוענק לאחר הופעת המלש"ב (מועמד לשירות ביטחון) בפני ועדת מצפון הבוחנת האם הוא זכאי לקבלת פטור בשל עמדותיו הפציפיסטיות ותפיסת עולמו.
 
בנוסף לפטורים המופיעים לעיל, קיימים פטורים נוספים כגון:
מטעמי פרט - על רקע מצב משפחתי וכמו כן פטורים המיועדים לנשים וגברים בני העדה הדרוזית ונשים מהעדה הצ'רקסית.
 
בכל הנוגע לקבלת פטור משירות צבאי, מומלץ להיוועץ עם עורך דין צבאי העוסק ומתמחה בנושא.