עורך דין צבאי - למה ומתי?

טופס יצירת קשר
 This Is CAPTCHA Image
אף פעם אנחנו לא מצפים ובוודאי שאנחנו לא מקווים שיגיע הרגע בו נצטרך לפנות אל עורך דין ובפרט עורך דין צבאי בעת שירותנו כחיילים סדירים, חיילים בקבע או במילואים. אך לצערנו, לפעמים החיים מגלגלים אותנו למקומות בהם אין לנו ברירה אלא להיעזר בעורך דין צבאי, מקרים בהם אנחנו לא יכולים לעמוד לבד מול המערכת ולא מומלץ שננסה זאת.

לפני שנציג כאן באילו מקרים מומלץ לנו לשכור את שירותיו של עורך דין צבאי, חשוב לנו לומר שתי נקודות, ראשית, לא כל עורך דין הוא עורך דין צבאי אלא רק מי שהתמחה בתחום ומורשה לעמוד בפני בית שיפוט צבאי, שנית, לא בכל מקרה אנחנו צריכים עורך דין צבאי, כפי שנוכל לראות מיד. אם אנחנו נשפטים בבסיס שלנו על איחור או על הופעה בבגדים לא נקיים, אז מן הסתם, אין צורך שנשכיר את שירותיו, לעומת זאת במקרים אחרים, רצוי שהוא כן יעמוד לצידנו.
 

פנייה לעורך דין צבאי 

עצם העובדה שאנחנו מגיעים לסיטואציה בה אנחנו נחקרים על ידי משטרה צבאית ועומדים כחשודים על אירוע מסוים, כבר מעמידה בפנינו את הנקודה שעלינו לשכור את שירותיו של עורך דין צבאי.

אנחנו הרי לא יודעים את החוק, סביר להניח שמעולם לא נחקרנו, אנחנו לא יודעים את כל הזכויות שלנו, ואנחנו בוודאי לא יודעים כיצד להתמודד עם חקירות של שוטר טוב ושוטר רע. זאת בהנחה ומעולם לא עמדנו בסיטואציה דומה, ורובנו כחיילים סדירים או חיילים בקבע, לא עומדים לחקירות לעיתים תכופות, אז גם אם אנחנו אשמים וגם אם לא, מומלץ שנשכור עורך דין צבאי ורצוי שנעשה זאת כבר בהתחלה, שלא נמתין עם זה. רצוי גם שלא נסכים להמשיך עם החקירה או התשאול שלנו עד שיהיה לצידנו עורך דין צבאי ולא משנה כמה השוטר הטוב גורם לנו להרגיש בנוח. זו הרי חקירה וזה מטרתו.

ישנם מקרים רבים בהם אנחנו עלולים למצוא את עצמנו בחקירה צבאית ואנחנו צריכים לצידנו עורך דין צבאי:
·         חקירות סמים
·         חקירות אלימות ופגיעה ברכוש
·         חקירות על עבירות מין
·         חקירות על שימוש בנשק
·         חקירות גניבות ושוחד
·         עבירות בזמן פעילות צבאית
·         העברת מידע לגורם עוין

חשוב להבהיר יש כמה חלקים בתהליך, זה מתחיל בזימון פלילי לחקירה, זה השלב הראשוני ורצוי שכבר בשלב זה יהיה לנו עורך דין צבאי לצידנו.
לאחר מכן יש את החקירה עצמה, בשלב זה החוק מעניק את הזכות לחייל להתייעץ עם עו"ד,
השלב הבא הוא עמידה מול בית דין צבאי, זה השלב האחרון ובו רצוי שלא תעמדו לבד אלא עם עורך דין צבאי.