גילוי מרצון - מדריך קצר

טופס יצירת קשר
 This Is CAPTCHA Image
הליך גילוי מרצון הוא הליך שבו אדם/אזרח ישראלי אשר מכל סיבה שהיא לא דיווח בשלב מסויים על נכסים או הכנסותיו שהיו צריכים להתבצע לרשויות המס, מיוזמתו האישית פונה כיום לרשות המיסים ומסדיר את כל עניין הדיווח בהליך משפטי מסודר אשר ימנע ממנו אישומים פליליים כאלו ואחרים על פי החוק.

רשות המסים דואגת לחדד מעת לעת ולעדכן אודות נוהל מסודר של גילוי מרצון המאפשר לדווח באופן רטרואקטיבי על הכנסות ונכסים שברשות כל אדם ואזרח ישראלי. גילוי מרצון נועד למעשה לעידוד נישומים שביצעו עבירות מס כאלו ואחרות, כאשר הנישום משלם את המס הנדרש ורשות המיסים אינה נוקטת באמצעים פליליים נגדו. בעלי עסקים צריכים לדווח על הכנסותיהם בצורה נכונה ומבוקרת ויחד עם זאת צריכים להגיש זאת לרשות המיסים. מי שאינו פועל כנדרש עלול לעבור על הכללים ולקבל קנסות גבוהים, ולנקוט בהליכים פליליים עד כדי מעצר. לכן מדובר בהליך משפטי שחשב בהחלט כמשהו שיש לבדוק היטב ולעשות אותו במקרה הצורך.
 

נלחמים בהון השחור

בשנים האחרונות אנו עדים למספר לא מבוטל של מקרים חוזרים ונשנים בתחום ההון השחור - אנשים אינם מדווחים על הכנסותיהם ובמילים אחרות מעלימים מס. בכדי לנסות ולצמצם תופעה זו, נוצר למעשה הליך הגילוי מרצון אשר נועד לצמצם מקרים מעין אלו. אנשים שמסתייעים בהליך זה יכולים לחסוך הרבה כסף ומבוכה גדולה עוד יותר, שלא לדבר על הסכנה הפלילית - וכל זאת לעשות כמתבקש, באופן מסודר ועל פי חוק. מימוש הליך זה בצורה מלאה ומסודרת יאפשר לאותם נישומים להמשיך בחייהם באופן שגרתי ללא כל קנסות, או הליכים פליליים ומשפטיים. בעזרת הליך זה ניתנת האפשרות לתקן את הטעות שנעשתה ובכך לחזור לעסק ולחיים הפרטיים ללא כל הפרעות ודאגות לעתיד.
 

העבירות הנפוצות

העבירות יכולות להיות כלולות בין אם מדובר על עבירות מס שנעשו בארץ או בחו"ל - העברות העיקריות הן לרוב: העלמת הכנסות, ניהול ספרים כוזבים ועוד. לצורך העניין אי הגשת דוחות וניכויי מס לא יכללו בהליך זה.
 

על ההליך בקצרה

במסגרת ההליך מוגשת בקשה לגילוי מרצון לבעל תפקיד בכיר בחקירות של רשות המיסים, לאחר מכן פקיד השומה מאשר את הגשת הבקשה שכוללת מסמכים שונים ובנוסף מצורף טופס של גילוי מרצון החתום ע"י מי שמבקש לבצע הליך זה. כאשר הכל פועל כשורה וההליך אושר, מעבירים את התיק לגורם אזרחי מטעם רשות המיסים שיקבע את סכום המס שעליו לשלם.


* זקוקים לייעוץ משפטי בנושא? מוזמנים לפנות למשרדי עו"ד דורון, טיקוצקי ושות' - שדרות הפלי"ם 7, חיפה | טלפון: 04-8147500